Strach je naučená lenivosť

Strach je naučená lenivosť
 
Vedeli ste, že váš strach je naučený?
 
Možno ste sa stretli s tým, že čím ste starší, tým máte viac strachov ako v detstve alebo ste si vytvorili jeden veľký strach.
 
Napríklad môj priateľ má z roka na rok viac strachov.
On, ktorý ešte v lete  letel do Ameriky, teraz do lietadla ani nevstúpi. Vytvoril si neuveriteľný strach z leteckých nešťastí, ktoré videl v televízii. K tomu sa ešte nabalil strach z nadmorských výšok.
Od určitého momentu na sklonku tridsiatky už prestal chodiť na turistiku. A to nehovorím o Mont Blanc, ale o našom krásnom Slovensku. Hneď ako cíti, že začína byť chladnejší vzduch, chytá paniku, nevie sa nadýchnuť a musí sa vrátiť.
 
A takto sa nabaľujú strachy z chorôb, uzavretých miestností a pod.
 
Tento strach je naučený. Vznikol rozhodnutím prijať strach z danej veci.
 
Médiá a okolie v nás vyvolávajú strach. Napríklad strach z veľhada kráľovského. Stretli ste niekedy veľhada? Tak potom ako môžete mať z neho strach? Predstavte si, že ste ho v živote nevideli (ani v TV), nikdy o ňom nepočuli. Stále by ste mali ten istý strach? Čo ak by nás niekto vychovával v presvedčení, že veľhad kráľovsky je milé zvieratko, bol by tam ten istý strach čo máte teraz?
 
Podľa amerického psychiatra Morgana Scotta Pecka je strach jedna z hlavných foriem lenivosti. V niečom malom s ním súhlasím. Strach je bezpečným prístavom, kde nemusíte vyjsť z komfortnej zóny, nemusíte pracovať na sebe a stačí sa vyhovoriť na celý svet alebo strach.
 
Avšak ak predsa zápasíte so svojím strachom a ste rozhodnutí sa ho zbaviť, nevzdávajte sa!
 
Využite všetky dostupné možnosti aby ste mali slobodnejší život bez zväzku manželstva s týmto okrádačom života. Máte veľa možností a je len na vás či si zvolíte, psychoterapeuta, kouča, NLP trénera alebo sa s ním vyrovnáte sami.
 
Prajem vám slobodný život bez strachu.