Je ťažké sa zlepšovať, keď nasledujete len seba samého

Je ťažké sa zlepšovať, keď nasledujete len seba samého
 
Potenciál a talent, také krásne a pozitívne slová. Slová plné nádeje, sľubujúce úspech. Každá ľudská bytosť má svoj potenciál. A čo vy? Zamysleli ste sa nad tým svojim? Ako ho maximalizujete a využívate?
 
Máte talent, máte potenciál, ale je tu veľké ALE. Je ťažké sa zlepšovať, keď nasledujete len seba samého. S touto myšlienkou prichádza aj John C. Maxwell vo svojej knihe: 15 neoceniteľných zákonov osobného rastu. Taká jednoduchá a napriek tomu tak veľmi dôležitá myšlienka. Keď budete nasledovať len seba samého nakoniec zistíte, že sa točíte v bludnom kruhu. Čo tým myslím? Nájdite si učiteľov. Prvým krokom ako sa viete veľa naučiť je učiť sa od ľudí, s ktorými ste sa nikdy nestretli osobne. Mená ako Dale Carnegie, Robin Sharma, Malcolm Gladwell, Brian Tracy vám vedia pomôcť učiť sa o medziľudských vzťahoch, úspechu a sú vašim hnacím motorom. Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú rásť, nájde svojich prvých učiteľov na stránkach kníh. Je to skvelé miesto kde začať a neuškodí tam i pokračovať.
 
Niekedy však môže prísť chvíľa keď zistíte, že vám to je málo a musíte si nájsť aj učiteľov s ktorými sa budete poznať osobne. Jednou z možností je osobný koučing. A kto to je ten kouč? Kouč je niekto, kto preváža pasažiera z miesta kde práve je, do miesta kde chce byť.
 
Máte vysnívaný sen a neviete ako ho docieliť? Nájdite si kouča! Keď máte svojho osobného kouča viete, že sa dostanete do cieľa, pretože kouč je človek ktorý mení životy druhých. Pomáha im rásť, zlepšuje ich potenciál a produktivitu.
 
John C. Maxwell vo svojej knihe spomína Andyho Stanley, ktorý píše:
 
“Nikdy sa vám v žiadnej oblasti nepodarí dosiahnuť maximálneho potenciálu bez pomoci kouča. Je to nemožné. Možno ste dobrý ba i lepší než všetci ostatní. Bez podnetu zvonka, ale nikdy nebudete tak dobrý ako by ste mohli byť. Všetci podávame lepšie výkony, keď nás niekto sleduje a hodnotí. Sebahodnotenie je užitočné, hodnotenie niekoho ďalšieho je, ale naprosto nevyhnutné“
 
Ak však stále máte pocit, že kouč nie je pre vás, odporúčam vám nájsť si svojich učiteľov, osobné vzory, múdrych ľudí a pozitívnych priateľov. Len takíto ľudia vám pomôžu na vašej ceste a zrýchlia tempo vášho osobného rastu. Načúvajte ich radám, napodobňujte ich, trávte s nimi veľa času pretože to vás bude formovať, posúvať a každý váš krok vpred bude ľahší.
 
Najväčšou hodnotou a zároveň aj najväčšími prekážkami v živote človeka sú ľudia. Preto si uvážlivo a pedantne vyberajte ľudí do svojho života 
 
Zdroj: John C.Maxwell (2013), 15 neoceniteľných zákonů osobního růstu, Praha, BETA s.r.o.