Dajú sa negatívni ľudia zo života odstrihnúť?

Dajú sa negatívni ľudia zo života odstrihnúť?  
 
Napriek tomu, že každý z nás si to zadefinuje inak, všetci sme sa už stretli s človekom, ktorého sme označili ako negatívneho. Takýto človek má tendenciu presviedčať seba aj okolie o tom, že má nárok na lepšie auto, plat, pozíciu, prácu, dom či partnera. Hlavnú vinu za ich nešťastie radi hodia na politikov, šéfa alebo dokonca svojich blízkych. Na tom by nemuselo byť nič zlé ani prekvapivé, ak by takéto zmýšľanie nechceli preniesť aj na ľudí, s ktorými prichádzajú do kontaktu. 
 
Otázka, s ktorou sa často stretávam, je, ako sa nenechať zmanipulovať náladami takýchto ľudí alebo ich čo najúčinnejšie od seba „odstrihnúť“. No, je to vôbec možné?
 
 Ak sa zamyslíme hlbšie, odstrihnúť negatívnych ľudí je priam nemožné. Aj keby sme vymenili všetkých svojich priateľov, kolegov a prestali sa stretávať s rodinou, vždy sa nájde človek na ulici, predavačka v obchode či rozčúlený pán na diaľnici, ktorí nám svojim hlasným krikom dajú svoju náladu radi a jasne pocítiť. Čo však môžeme zmeniť my sami? 
 
1. Neprikladaj do ohňa
Čo to v praxi znamená? Príde za tebou „kamarát“ a skôr, než si sa stihol nadýchnuť, už na teba vybalil spŕšku toho, ako sa mu nedarí, ako zas pribral (pritom si objednal hamburger), ako je nepochopený, pohádal sa doma a neskôr aj v práci. Prvým krokom je nestiahnuť sa emóciou kamaráta a vaše stretnutie nepremeniť na spoločné „frflanie“ na celý svet. A už vôbec sa nepretekajte v tom, kto má tých problémov viac. 
 
2. Neber zodpovednosť na seba
Ten istý „kamarát“ príde za tebou a po „vysťažovaní sa“ v tebe zanechá blbý pocit. Nie je jednoduché si to priznať, ale za svoju náladu nesieme zodpovednosť len my sami. Odosobni sa od problémov, niekoho iného, pretože ak sa necháš stiahnuť negatívnymi emóciami, stanú sa z nich aj tvoje problémy. 
 
3. Prerámuj a premosťuj
Človek z tvojho okolia sa pozerá na rôzne situácie cez negatívne „rámy“ a zaujíma negatívne postoje. Predstav si obraz, krásne namaľovaný, farebný, s krásnym rámom. Tvoj kamarát príde a vymení rám za čierny, škaredý, ošúchaný. Maľba hneď stratí hodnotu a celkový dojem je razom katastrofálny. Tvojou úlohou je mu vrátiť pozitívny pohľad, vymeniť rám za nový, pekný, svieži.
Príklad:
Negatívny rám: Vyhodili ma z práce, je to katastrofa, ten šéf je nespravodlivý.
Pozitívny rám: Veď to je super, aj tak si bol nespokojný a chcel si odísť, cítil si sa nedocenený, šéf ťa neakceptoval a nikdy nebral tvoje návrhy vážne. Dnes si môžeš vybrať presne takú prácu, po akej túžiš a robiť, čo ťa baví. Je to nový a lepší začiatok. Premostenie alebo zmenu pozornosti využívame v prípade potreby prechodu na inú tému. Najlepšie pomocou otázky, ktorá prenesie negatívneho človeka k pozitívnym emóciám. Za vetou „Dnes mám úplne blbý deň“ by tak mala nasledovať otázka „Kde plánuješ stráviť najbližšiu dovolenku?“ alebo „Aký darček by ti urobil radosť na Vianoce?“  
 
Na záver by som podotkla, že najzákladnejšie pravidlo je otočiť zrkadlo a pozrieť sa na seba. Ak sa máte dostatočne radi, cítite vlastnú hodnotu a ste si verní, nie je možné, aby ste dovolili ľuďom z vášho okolia vás stiahnuť na negatívne vlny. Vycítia, že ste dostatočne silní a tadiaľ s vami cesta nevedie. Trénujte to, oni sa vysilia a už to na vás nebudú skúšať.