Knihy o osobnom rozvoji pod stromček? Mám pre vás 5 tipov

Knihy o osobnom rozvoji pod stromček? Mám pre vás 5 tipov  
Zájdete počas vianočných nákupov do kníhkupectva? Robíme to mnohí a nemožno sa čudovať, knihy sú vždy vďačnými darčekmi. Aj keď nie vždy poznáme knižný vkus obdarovaného, môžeme siahnuť po knihe, ktorú by sme odporučili sami za seba.  
 
V tomto článku mám pre vás tipy na takého knihy z kategórie Osobný rozvoj. Každú jednu knihu som sama prečítala a zanechala vo mne niečo prínosné. Mnohokrát sa totiž stretávam s tým, že sa ma klienti, známi či priatelia pýtajú na odporúčania dobrej knihy. Je pre mňa ťažké poradiť niekomu, pretože viem ako pedantne sa ja staviam ku knihám, ktoré sa rozhodnem prečítať. Jedno z mojich najstriktnejších pravidiel je, že si vážim svoj čas a život natoľko aby som si vždy dobre rozmyslela po akom autorovi a knihe siahnem. Pre mňa je čítanie formou sebarozvoja a časom, kedy sa stretávam s myšlienkami, ktoré formujú ďalšiu moju komunikáciu, správanie či kroky v živote. Kniha je podľa mňa odrazom veľkosti človeka, ktorý ju napísal a čítaním jej riadkov sa virtuálne stretávate so spisovateľom a jeho mysľou! Starostlivo si preto vyberajte, aké knihy, druh, žáner a autorov budete čítať. Myslite nato, že aj to je forma vplyvu na tvorbu vašich myšlienok a myšlienky tvoria váš svet ☺ 1. Richard Bach – Čajka Jonathan Livingstone 
 
Kniha Čajka Jonathan Livingston je krátky príbeh o morskej čajke, ktorá zobrazuje dokonalú ideu slobody, ktorú nič neobmedzuje. Je duchovným poslom slobody a voľnosti, po ktorej túži väčšina z nás. Príbeh nás učí byť jedinečným, počúvať svoj vnútorný hlas, snívať a zároveň nás vedie k vytrvalosti a práci na sebe. Autor prostredníctvom metafory s čajkou vykresľuje situácie bežného života, kedy sa stretávame s odsúdením, ak nespadáme do priemeru, ale zároveň nás nabáda k myšlienke, že žiadne obmedzenia neexistujú. Iba tie, ktoré si tvoríme my sami.  
 
2. Meg Jay - Rozhodujúca dekáda 20 do 30  
 
Pre mňa kniha, pri ktorej som mala nespočetné množstvo “AHA” momentov. Autorka je psychologička, ktorá sa venuje mladým ľuďom vo veku od 20 do 30 rokov. Čitateľa nešetrí, prináša mnoho informácií a situácií, ktoré tento vek prináša. Nájde sa v nej takmer každý dvadsiatnik a je skvelým návodom ako žiť tak, aby ste dobre naštartovali svoj dospelý život. Dozviete sa v nej o osobnostnom kapitále, sebavedomí, zdraví, ale i o kríze identity. Rozhodujúcu dekádu by som označila za povinné čítanie pre každého mladého človeka ☺  
 
3. Erich Fromm – Umenie milovať  
 
Láska je základom potreby a túžby každého jedného človeka. Erich Fromm v knihe Umenie milovať vysvetľuje základy a princípy čistých slobodných pocitov spojených s láskou. Láske je umenie a schopnosť milovať sa dá podľa autora naučiť a rozvíjať. Psychológ Fromm popiera teóriu o romantickej predstave lásky či magickej sile, ale zároveň nám predstavuje teóriu o zrelej láske, ktorá si vyžaduje aktivitu, ktorej základným predpokladom je dozretá osobnosť s plne rozvinutou pokorou, odvahou, vierou a disciplínou. Pri tejto knihe je potrebné spomenúť, že sa nečíta ľahko a je v nej použitých mnoho odborných termínov, to by vás ale nemalo odradiť od tak skvelého sprostredkovania princípov a postojov k láske, ktorá sa týka nás všetkých. 
 
4. Irvin D. Yalom – Láska a jej kat  
 
Knihy od amerického psychiatra Yaloma sú mojou srdcovkou a preto som si vybrala dve, ktoré vám predstavím. Láska a jej kat bola prvá kniha, ktorú som od tohto autora čítala. Jeho štýl, ľudskosť a existenciálny prístup som si zamilovala. Ak aj vy máte radi príbehy z bežného života ľudí a zároveň chcete byť vtiahnutí do rozhovorov v terapii, prídete si na svoje. Autor nešetrí v opisoch seba, opisuje vlastné neúspechy, omyly, je k sebe kritický a stretnete sa aj s jeho predsudkami či antipatiou voči pacientom. Doktor Yalom sa nehrá na dokonalého psychiatra a priznáva, že je obyčajným človekom ako ktokoľvek iný. 
 
5. Irvin D. Yalom – Keď Nietzsche plakal  
 
Fakty a fikcia, príbeh o láske, posadnutosti, priateľstve a sile rozhovoru dvoch osôb. Túžba je vždy silnejšia ako objekt túžby. Intelektuálne rozhovory lekára a filozofa Nietzscheho vás nenechajú chladnými a nútia vás zamyslieť sa nad osudom a vlastným vplyvom na jeho tvorbu. Ak máte skvelú prácu, kariéru, lásku, rodinu a predsa nie ste spokojní, verím, že v dráme Keď Nietzsche plakal nájdete mnoho odpovedí.